ИСТОРИЯТА НА РЕНИ
За АА за пръв път чух през 1994 г. Знаех, че с пиенето ми нещо не е наред, страдах от абстиненции след всяко напиване, губеха ми се часове, имах проблеми с близките си. Обадих се на телефон, намерен в един столичен вестник. Отидох на сбирка, срещнах се с трезви алкохолици, от които научих доста неща за болестта си. Тук научих, че алкохолизмът е заболяване и че ако искам да живея, трябва да спра да пия. Приех тази идея веднага, защото вече имах отговори на много от въпросите си, като единият беше: Защо никога не успявах да се задържа трезва?
Научих, че съм болна, а не морално непълноценна, със слаба воля, луда или по-лоша от останалите – все неща, които си мислех за себе си. Спрях да пия през 1994 г. Разбирах, че алкохолизмът няма лечение, така че трябваше да намеря алтернатива. Неумението ми да се справям на трезво с живота ме доведе до друга зависимост, от транквиланти. Но аз не разбирах, че правя голяма грешка – нали не пиех, значи всичко беше наред.
Вече имах проблеми с алкохола от години, а през последната година мъжът ми беше на прага да прекъсне съжителството си с мен. Спрях да пия заради него, не исках да го загубя, защото той беше най-хубавото нещо в целия ми объркан живот.
Задържах това положение пет години, до края на 1999 г. През първата година ходех редовно на сбирки, разговарях с новите ми приятели и като че ли всичко беше наред. После разредих сбирките и накрая съвсем спрях да ходя, смятах, че съм научила достатъчно за болестта си, вземах си лекарствата и някак си живеех. Не знаех нищо за програмата на АА, по онова време имаше книгата „Анонимни Алкохолици”на руски, няколко брошури и това беше всичко. На сбирките не се говореше за Стъпките, просто всеки споделяше как остава трезвен. Дори това мъничко направено нещо помагаше на хората да останат трезви. Но както вече казах, аз спрях да ходя на сбирки, защото ми се струваше, че не научавам нищо ново, а през това време алкохолизмът си работеше в мен с цялата си порочна система от отрицания, рационализации и егоцентризъм.
Нищо чудно, че пропих отново пет години след спирането си. Като на шега изпих половин бира и след като нищо не последва, дори не ми се пиеше повече, си помислих, че е станало чудо и съм се излекувала. Около година успявах да пия почти без проблеми, само се чувствах нещастна, защото усещах, че нещо ми липсва, че няма разлика от преди, че ще стане същото и аз отново ще се завъртя в лудата въртележка от алкохол и лекарства.
Но и през времето на въздържанието си не се чувствах добре, тоталната ми неспособност да живея трезва ми донесе един живот изпълнен със страх, неразбории, депресии и гнетящото чувство на безизходица от цялата ситуация. Психиатрите ми казваха, че ще пия лекарства до края на живота си, и аз бях съгласна с това, толкова неподготвена бях за истинския живот, че предпочитах да го живея анестезирана и да не вземам никакви решения за себе си и никакво участие. Това, разбира се, избиваше в друга посока на моменти и аз ставах раздразнителна, контролираща, манипулативна и налагаща се на околните.
Не зная точно кога станах алкохолик, струва ми се, че още от съвсем малка бях тръгнала натам. Майка ми казваше, че баща ми е алкохолик. Колкото повече се замислям, смятам, че е била права. Баща ми обаче беше единственият човек, с когото се забавлявах, докато бях дете. Обичаше ме толкова много – емоционално, лудо – сега си давам сметка, че е бил безотговорен и емоционално незрял, точно като мен. И за това ми е било толкова интересно с него, чувствах го толкова близък и смятах, че само с него имаме общи интереси.
Не живеех при моите родители от тригодишна възраст, виждах ги само през ваканциите. По стечение на обстоятелствата израснах в друга държава, при роднините на майка ми. Домът, в който попаднах, принадлежеше на средностатистическо семейство, без алкохолни проблеми. Но проблемите там бяха други.Леля ми беше мрачна жена и в този дом радостта не само беше забранена, тя се наказваше. Трябваше да говоря тихо, да не вдигам шум, да не се смея. Вуйчо ми се опитваше да ми достави радост, като ме водеше с него на гости или на панаири в близките градове. Но освен скуката от общуването си с възрастните, не помня нищо друго. Винаги съм се чувствала различна от другите деца, и сега вече знам, че наистина бях различна. Никога не ходех на лагери или на излети, да не би да „ми се случи нещо”. Не умеех да се забавлявам – забавлението също беше нещо, на което леля ми не гледаше особено добре. Помня безкрайните уроци и домашни, които си пишех сама, вслушвайки се в смеха на съучениците ми, които играеха навън. Както и боя, който отнасях, ако носех оценка по-различна от шест или закъснеех дори с една минута от училище – можеше да съм на някое интересно място, например! Помня как веднъж, тичайки по улицата, ме блъсна кола. Шофьо–рът (не помня мъж или жена) ме занесе у дома, а леля ми, вярна на навиците си, ме наби здраво, защото съм била от „другата страна на улицата”. Израснах с твърдото убеждение, че аз съм виновна за всичко, което се случва, че не бива да показвам чувствата си, както и че забавлението е нещо, което е лекомислено и ненужно.
Коледата се празнуваше отново с възрастни – почти не общувах с деца на моята възраст. Но на седем или осем години запомних Коледата с нещо ново и вълнуващо – запознах се с качествата на домашния яйчен пунш, правен от леля ми по това време. Помня светлините на елхата, ярките светлини на полилея и светналото лице на вуйчо ми. Толкова много светлина от чаша пунш! И моят смях, този път безнаказан, защото „детето се напи” и явно боят нямаше да свърши работа в случая. Но аз запомних, може би подсъзнателно, безнаказаната свобода да се забавявам след като се напия.
Леля ми почина, когато бях на дванайсет, вече достатъчно голяма да се грижа за себе си. Вуйчо ми често отсъстваше по работа и аз се наслаждавах на свободата си, засега все още без да злоупотребявам с нея. На тринайсетия си рожден ден купих бутилка вино – нали бях „възрастна”! Помня, как гостенката ми изпи само една чаша, но аз се спрях, едва когато виното свърши. Тази малка победа – да пия без никой да разбере – остави в мен чувство, че вече мога да правя каквото си искам. След още две години вече ходех на дискотека, правех купони в нас и самата аз ходех на купони. Естествено, всичко подплатено с много алкохол, защото той единствено ми даваше чувството на свобода, безнаказаност, на принадлежност.
Никога не съм пила нормално, струва ми се. Можех, например, да пия цяла нощ, без да се напия, а на сутринта да отида на работа. Друг път съвсем малко количество алкохол ме водеше до бели петна в паметта и неконтролируеми действия. Не си спомням нито един случай, в който да седна и да изпия само една чаша алкохол. Никога. Опитвах се да спра да пия за различни периоди от време – месец, два, четири месеца. И успявах. Но винаги очаквах с нетърпение края на въздържанието, за да мога да си пийна. И някак си се надявах, че през времето, докато не пия, нещо ще се случи, нещо ще се промени и като пия следващия път, вече ще мога да пия нормално. Но всеки път беше едно и също – в крайна сметка се напивах отново, рано или късно, и алкохолът се оказа за мен най-важното нещо на света.