ПРОБЛЕМИ…
Ева Войдило
ДОБРА ПСИХОТЕРАПИЯ
Коварно заглавие, признавам. Та може ли психотерапията да не бъде добра? За съжаление, може. По същия начин, по който един човек може да бъде добър, а друг лош, или дадено средство може да бъде употребено с добра или лоша цел, или пък един и същи метод може веднъж да е от полза, а друг път да бъде разрушителен. Изброих три елемента, от които общо взето се състои психотерапията. Първият от тях е терапевтът с неговата (или нейната) външна и вътрешна нагласа, тип личност, знания и опит. Вторият са средствата, т.е. съдържанието и атмосферата на провежданото общуване, използваните въпросници или тестове и тяхното тълкуване, задачите за изпълнение, задаваните въпроси и даваните отговори. Третият елемент е методът, моделът, определената система, в рамките на която терапевтът действа с помощта на съответните инструменти, задействайки и поддържайки процеса на промяна в даден човек, съгласуван с него и осъществяван, съзнателно или не, с неговото сътрудничество. Всеки един от тези три елемента може да има дефект. Достатъчен е един дефект, за да има психотерапията лоши, а не добри резултати.
Някога психотерапията не е била необходима, защото сме имали лесен достъп до натуралните извори на психологична, макар и непрофесионална помощ, предлагана от значително по-широк в сравнение с днес семеен кръг. Не и имало толкова голям избор, следователно не е трябвало толкова често да се взимат повече или по-малко възвишени решения. Животът е течал по-бавно и по-предвидимо. Не като цунами, а като полъх на бриз. А ако все пак се е появявало цунами – в буквален или преносен смисъл – то не е било така, че всеки да може да разчита единствено на себе си. Затова пък в днешно време почти всеки, че дори и неедно дете, познава чувството на самота – най-тежкото от всички екзистенциални страдания. Или чувството на страх от самотата, което изобщо не е по-малко болезнено.
Психотерапията може да замести подкрепата на лиспващите близки хора, да компенсира липсата на житейска мъдрост и да задейства тренирането на функционални поведения, които много от нас не притежават. На едни им липсва поради недостиг на обич и приемане в детството или поради неподходящи образци на поведение, на други – поради вродени ограничения или задръжки в развитието. Такива дефицити се отразяват отрицателно върху състоянието на духа, затрудняват отношенията с други хора, не учат на самодисциплина, така необходима за постигането на цели и сбъдването на мечти. Щом като днес човек може да разчита много повече единствено на себе си, отколкото когато и да било, психотерапията има голям шанс да се превърне във визитна картичка на съвременния стил на живот, ако не на цялото земно кълбо, то със сигурност в нашата част от света. Все повече хора започнаха да оценяват тази изключително полезна за собственото развитие форма на контакт и сътрудничество със съответно обучен специалист.
Психотерапията като начин за подобрение на качеството на живот съвсем не се е появила наскоро. Еволюирала е на базата на датиращия от XIXв. психоанализ на Фройд, Юнг и Адлер, а след това на десетки школи и модели, развиващи се през следващите десетилетия в Западна Европа и Америка. Ако броим само научните трудове, учебниците и наръчниците, то днес плодът на този повече от стогодишен опит обхваща хиляди томове в хиляди библиотеки. Те съдържат неизмеримо емпирично и теоретично богатство, тествано в лаборатории, кабинети и клиники или съставено въз основа на проблясъци, вдъхновения и предчувствия на авторите, смятащи се са познавачи на човешката психика, или както много обичат да казват: на душата. Защото в крайна сметка целта на всеки подход или модел на психотерапия е също така, и това е истина, излекуването на изпълнената с болка, болна, повредена, деморализирана или изпълнена със страх душа. Срещу духовни страдания могат да се използват широк диапазон от предохранителни средства, започвайки от биологично насочена фармакотерапия или трениране на нови поведения (бехавиоризъм), минавайки през втълпяване на конструктивни убеждения, мисли и тълкувания на факти (познавателна терапия), достигайки чак до повече или по-малко езотерични начини за оказване на влияние върху състоянието на духа чрез повторно преживяване на стари травми, тренировки на прощаване и оплакване на загубите, отваряне на подсъзнанието (хипноза, психоанализ, психодрама) или каляване и стимулиране на по-полезна физиология на мозъка с помощта на движение, първичен вик, медитация, музика, танц, общуване с коне, кучета, делфини и природата като цяло. Не е възможно да се изработи завършен списък на всички прилагани от психотерапевтите методи, тъй като повечето от тях в своята работа съчетават разнородни елементи от отделните школи и системи, защото понякога именно те са подходящи за дадения клиент или дадения проблем, или пък отговарят на темперамента и характера на самия терапевт. Случва се и така, че прилаганите методи произхождат от еклектичния репертуар на обучения, наизустени образци и процедури, които определят интегрирания начин на работа на даден практик.
Независимо от избрания метод, известно е, че съществен фактор, предопределящ протичането и ефективността на психотерапията е личността на самия терапевт. В някои школи ролята на провеждащия терапията е много важна, в други – по-малко, а има и такива модели (напр. в груповата терапия), където тя е сведена до минимум и напомня донякъде ролята на пастира, който всъщност не храни овцете, не ги размножава, не им разнообразява живота, нито ги учи как да се справят в стадото, а само ги наглежда и се намесва в случай на конфликти. Следователно, в известен смисъл терапевтът е важен, та дори и неоходим, макар че не е задължително да бъде много активен. От друга страна при индивидуалната терапия той трябва да бъде активен. Дори и ако се изказва рядко, самият факт, че слуша, задава подходящите въпроси, възлага задачи за решаване по време на сеанса или вкъщи, изисква съсредоточаване, внимание, идейност, добра памет и ангажираност в процеса, в който участва клиентът, а заедно с него и терапевтът.
Някои се дразнят от думата „клиент” в контекста на психотерапията във връзка с нейния търговски смисъл. От своя страна определението „пациент” може да предполага, че си имаме работа с болен в медицински смисъл човек. А това невинаги е вярно. Психотерапевтите помагат на хората да решават най-различни проблеми. Тези проблеми могат да бъдат поместени от нула до десет в скалата на функционалността и състоянието на психичното здраве на дадената личност. Колкото по-близко до нулата, толкова по-малък проблем или по-справящ се човек, а следователно и по-малко нужда от психотерапия. Колкото по-близко до десятката, толкова повече си заслужава да се пробва с психотерапия, защото сам може и да не се справи. Сред хората, посещаващи психотерапевтичните кабинети, изобщо не всички са с големи проблеми. Някои ходят, защото обичат да се занимават със своята вътрешност и да анализират своите преживявания. Не са им достатъчни разговорите с познати, четенето на психологични творби, нито по-дълбокото споделяне с доверен човек. Те търсят професионалисти. Искат да разгадаят тайните на своята душа с помощта на специалист с опит в разшифроването на скрити мотиви и невинаги разбираеми подтекстове на собствените преживявания и поведения. Няма да наречем такива хора пациенти, а по-скоро клиенти. Така, както понякога някой поръчва на художник свой портрет, така и те идват при психолога за своя психологичен образ. Това са клиенти. А пациентите при психотерапията са хора, които страдат от различни смущения, които имат нужда от лечение на психиката, душата и емоционалната сфера, защото тя не действа, действа лошо или се отклонява от обществената норма. Разликата между клиент и пациент ясно дефинирана, затова нека не настояваме за никое от тези определения. Нека оставим избора на клиентите, нека те решат дали предпочитат да бъдат наричани пациенти или не.
Наименованието „психотерапевт” също крие лека неяснота. Дали всеки, който помага на другите психологически, заслужава да носи тази титла? Дали може да се смята за психотерапевт човек без диплома – и именно, каква? Диплома на психолог или диплома на лекар? Ако на лекар, задължително ли със специализация по психиатрия? Достатъчна ли е само психиатричната специализация или психиатърът трябва да премине през някакво допълнително обучение, за да бъде признат за психотерапевт? А психологът – трябва ли задължително да има докторантура в дадената клинична дисциплина или е достатъчно разрешително, придобито на курсове и стажове в избраната област на психотерапията? В книгата на баща и син Лазарус („Terapiawpigułce”, GWP2003) авторите питат реторично: „Психиатри или психолози, всички те лекуват главата, не съм ли прав? Каква е разликата при кого ще отида?”