ПРОФИЛАКТИКА
ОТ КОГО ДА ЗАПОЧНЕМ – ОТ ДЕЦАТА
ИЛИ ОТ РОДИТЕЛИТЕ?
"Абе, тази днешна младеж!!!" Тези думи често чувам от устите на възмутените възрастни, често родители. Следва: "По мое време..."
Когато попитам ТАКЪВ ВЪЗРАСТЕН: какво си направил, за да е по друг начин, какво си направил детето ти да е друго или да се държи по друг начин? - най-често чувам уклончиви отговори: Нали детето ми си има всичко (?); компютър, касетки, дрехи, много джобни пари, бегач и така нататък.
Продължавам да питам: кога си му казал за последен път, че го обичаш? Обикновено чувам отговор: Нали няма нужда да му го казвам! Нали съм баща, майка и то знае...
Как един възрастен, родител, може да говори на детето си, че не чрез пристрастяващите средства се влиза във възрастния живот, достойния живот — щом алкохолът е неразделен елемент от живота на повечето семейства? Пием по случай раждане на дете, кръщене, първо причастие, сключването на брак, имен ден, на бизнес срещи, в момент на нечия смърт...
Затова си мисля, че правилно и широко разбраната профилактика в училищата, младежките среди, църквите и семейните къщи е основата. Нашите семейства трябва да станат нормални и здрави. Натрапва се само въпросът: от кого да започнем — от децата или от родителите?
П.К.
(„Arka" 1997, № 19, с. 23)