КАК ДА ГОВОРИМ С МЛАДЕЖТА ЗА АЛКОХОЛ И НАРКОТИЦИ
Възпитанието на подрастващите деца е трудно. Днес може би по-трудно от когато и да било в миналото. Младежта днес се облича по друг начин, слуша различна музика, дори говори на друг език. Изследванията показват, че, въпреки тези разлики, родителите имат все пак влияние върху решенията, вземани от децата им. Преди всичко родителите трябва да опознаят децата си и да се научат да говорят с тях. Ето няколко указания, които могат да улеснят това: • Започни игра на въпроси и отговори:
КАКВО БИ НАПРАВИЛ, КОГАТО напр. някой те черпи с алкохол, цигара или джойнт? (примерите могат да бъдат различни)
Представи въображаема ситуация, която ще даде на детето възможност да се замисли и да реши. Такава игра може да бъде удобен случай да изслушаш и да разбереш мнението на детето, а също така да предложиш разумни начини на поведение в трудни моменти.
Чети статиите в списанията, които обича детето ти. Разговаряй с него за проблемите, за които те говорят. Можеш и да дискутираш за тях, но се старай също толкова да слушаш, колкото да говориш.
Имай време и търпение да слушаш децата си. Тинейдже-рите имат доверие на родителите си, ако могат да изказват мнението си и не биват за него порицавани или критикувани. Не налагай мнението си, не избухвай и не унижавай децата. Помогни им да си изработят самоувереност, което ще усили способността им за вземане на трудни решения.
(„Arka", 1997 № 19, с. 22)