ХРОНИКА: ПЪРВИТЕ СТЪПКИ...
ЕДИН УИКЕНД В СОФИЯ
Софийският семинар на тема Алкохолизмът — какво и как да лекуваме, проведен в рамките на Регионалната програма на Комисията по въпросите на образованието в областта на алкохолизма и други зависимости при Фондация „Стефан Батори", беше първото начинание от подобен род в България. За това колко важно събитие представляваше този семинар свидетелства неочаквано широкият отзвук от българската страна — на двудневната среща на 30 юни и 1 юли т.год. в сградата на Столична библиотека се бяха събрали над 60 човека от София и шест други града, някои от тях доста отдалечени от столицата (Враца, Велико Търново, Пловдив, Дупница, Пазарджик, Левски). Участниците бяха главно психолози, психотерапевти, психиатри и общи лекари, а също така медицински сестри и социални работници, но не липсваха и Анонимни алкохолици, техни близки и приятели на движението. Появиха се също журналисти, а ехото от семинара прозвуча скоро в няколко вестника. В превеждането на пари за организиране на мероприятието от Фондация „Стефан Батори" посредничеше местната Фондация „Отворено общество", при разпространяването на информацията помогна Полският институт в София, а използвания на занятията шрайбпроектор предостави представителството на полската външнотърговска централа „Ciech". Ha всички, които оказаха доброжелателност и помощ, сърдечно благодарим.
С организирането на семинара се нагърби пребиваващата тогава в България долуподписана, а програмата беше разработена и реализирана от екип терапевти от Отделение за лечение на алкохолната зависимост при болницата на МВР в Отвоцк край Варшава: Аня Зволинска — психолог, пси-хотерапевт на зависимостите, Анджей Майхер — психотерапевт на зависимостите и Юрек Йехалски - психолог, психотерапевт и шеф на отделението. Първия ден се провеждаха занятия на тема „КАКВО да лекуваме"; те обхващаха характеристиката на алкохолната болест, анализа на пътищата към зависимостта, нейните симптоми и фази на развитието й, както и проблема на „алкохолното семейство" и съзависимостта. Занятията от втория ден бяха подчинени на тема „КАК да лекуваме" - представена беше накратко историята на лечението на алкохолната зависимост, мястото на общността на АА в тази история, спецификата на програмата „Минесота" и съвременният полски опит в терапията на зависимостите. Много емоции предизвика изиграната от Аня и Анджей сценка, илюстрираща проблемите на пациента и терапевта при поставянето на диагноза и разголваща защитните механизми на алкохолната болест. Накрая, след обобщаващите разсъждения за целите на терапията, всички получиха сертификати за участието в семинара, раздадени бяха също — и посрещнати от много хора с не малък ентусиазъм - рускоезични броеве на „Арка".
Лекциите се провеждаха на полски със симултанен превод от двама преводачи — Битка Делева и Васил Петров. След всяка от тях имаше място и за дискусия. Участниците получиха също и подготвени предварително работни материали на български, съдържащи основните тези от всяка лекция, диагностични тестове, допълнителна информаця и т. н.
Вечерта на втория ден се проведе открита сбирка на АА, на която присъстваха полските лектори и някои участници на семинара, поканени от най-младата от трите софийски групи на АА група „Нов път".
* * *
Подготвянето на семинара беше съпроводено от много съмнения и опасения, тъй като по-ранните подобни инициативи от полска страна биваха посрещани с учтив, но категоричен отказ от официалните български институции, занимаващи се с проблематиката на зависимостите. Затова този път цялата организация протече "неофициално", фактически без участие (освен споменатото превеждане на пари от фондацията на Сорос) на каквито и да било местни — държавни или неправителствени инстанции, до голяма степен благодарение на помощта на АА (също много благодарим!). Следователно можеше да се очакват всякакви реакции — иронично пренебрежение, пасивност или дори пълен бойкот на мероприятието. Толкова по-обнадеждаващ беше интересът на професионалните среди, демонстриран не само чрез броя на присъстващите или чрез факта, че сред тях не липсваха известни имена, но и чрез неочаквано голямата дисциплинираност на всички участници, в резултат на която самите водещи се завръщаха в залата след всяка почивка последни, а броят на присъстващите не оредяваше след поредните лекции, въпреки че извън стените на библиотеката цареше прекрасен, слънчев уикенд.
Състоянието на лечението на зависимостите в България илюстрира индиректно нашите езикови перипетии. Дори живеещите постоянно в София полякини - психоложки, които ни спасяваха при терминологичните главоболия, каквито възникваха неколкократно, когато готвехме материалите за семинара (горещите преводачески дискусии на филолозите неведнъж продължаваха до късни нощни часове), биваха безпомощни. Например когато търсехме доста елементарен термин, означаващ обобщено "здравно заведение за лечение на зависимостите" — единственото тяхно предложение беше "детоксикация"... Защото друга дума няма - защото само такъв начин на "лечение" се прилага на практика...
по време на работа...
...и след занятията