Какво свързва 400-те най-богати американци с жителите на студената северна Гренландия, кактои с живеещите по най-немодерния начин Амиши от Пенсилвания, които не използват коли, компютри, мобилни телефони, нито други уреди, изискващи електрически ток? Оказва се, че те всички са сред най-доволните от живота си жители на нашата планета.
В социологическo проучванeот 2007 година относно степента на удовлетвореност от живота е била употребена скала от 1 (съсвем недоволни от живота си) до 7 (в максимална степен доволни). В това проучване африканското племе Масаи заема позиция 5,8 – тоест много висока, почти идентична с тази на шведите (5,7), а средният резултат за поляците е горе-долу някъде в средата на скалата. Тези интересни резултати доказват, че чувството за удовлетвореност от живота със сигурност не е правопропорционално на богатството. От какво тогава най-вече зависи то?
Както се вижда, съвременната социология се интересува от този въпрос. От векове се занимават с него също философи, а за собствено ползване и всеки от нас може индивидуално да си го постави.
Това е десети, „юбилеен”, може да се каже, брой на нашия бюлетин. А всеки юбилей настройва към размисли и равносметки, които излизат вън от нашите насъщни ежедневни работи. Пожелавам размисълът върху горепосочения въпрос да позволи на нашите Читатели да забележат колкото може повече поводи за радост и удовлетворение, а възможно най-малко причини за угризения, злоба или страх.
Едно е сигурно: качеството на живота ни (тоест също и нашето удовлетворение или незадоволство от него) зависи най-много от това, което чувстваме и изживяваме. Пожелавам тогава на всички нас възможно най-много и все повече място в нашите сърца и умове да заемат такива чувства, като благодарност, любов, приятелство и радост. Както е известно, за това много ни помагат други хора – преди всичко тези, благодарение на които по-малко се притесняваме, а повече се смеем.
За по-нататъшните години на нашето сътрудничество
ПОЖЕЛАВАМ НА ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ЧИТАТЕЛИ
МНОГО ДОБРИ МИСЛИ, ДОБРИ ЧУВСТВА
И ДОБРИ ХОРА НАОКОЛО.
Ева Войдило-Ошатинска
директор на Регионалната програма „Alcohol & Drug”
на Фондация „Стефан Батори”
Страница 1 от 31