ПРЕДСТАВЯМЕ...
Сдружение за психосоциална рехабилитация
и ресоциализация – ИЗБОР
Сдружението възникна първоначално като неформално обединение на специалисти – психолози, социални работници, психиатри. Първите срещи на това обединение протичаха като обсъждане на различни трудности при работата с клиентите ни. Скоро тези обсъждания започнаха да дават резултати – подобриха работата ни, вдъхновяваха ни да търсим нови начини, за да оказваме помощ, коментирахме нови практики. Започнахме да контактуваме с различни институции, давахме консултации на хора със зависимости и техните семейства. Това неформално обединение по естествен начин прерастна в организация – “Сдружение за психосоциална рехабилитация и ресоциализация – ИЗБОР”.
ИЗБОР е наименование, което приехме единодушно.
Човешките същества не се раждат научени да избират, те се учат постепенно от семейството и обществото. Умението да се прави избор е с основно значение, нещо като умението на детето да ходи – в началото има нужда да бъде подкрепяно от друг, а после може да тича и само.
При зависимите хора въпросът с ИЗБОРА е труден. Обществото и семейството изискват те да спрат употребата на вещества. Тази стъпка обаче е предхождана от много други малки стъпки – да получат информация, да разберат състоянието си, да открият мотиви да променят живота си и да направят избор как да стане това.
Правенето на избор е начин, хората да получат самостоятелност и доверие, че ще се справят, а не просто да им се помогне. И така, тази дума стана носител на много наши идеи, мечти и възгледи за психологическата, социалната и психиатричната помощ.
Основни цели на сдружението
-
Основна цел на сдружението е да работи за възстановяване и приобщаване към обществото на деца, младежи, възрастни и семейства в ситуация на уязвимост и неравноправно положение на територията на община Стара Загора.
-
Да се информират клиентите и техните семейства относно възможностите да ползват услуги, предоставени от сдружението.
-
Да се създаде терапевтична среда, която да осигурява условия за коригиране на дисфункционалното поведение на лица със зависимости.
-
Подкрепа на лица със зависимост и техните семейства, да се намали риска от рецидив.
-
Да се поддържа и подобрява нивото на функциониране на клиентите/пациентите и качеството им на живот.
-
Да се разширят възможностите за адаптация към живот в общността и да се подпомага поддържането на ремисия.
-
Стимулиране на свободния обмен на идеи и информация, на научни знания, интелектуални ценности.
-
Улесняване на достъпа и разпространението на знания в областта на зависимостите за специалисти и за представители на други институции, ангажирани с тези въпроси.
-
Да се стимулира и насърчи процесът на професионално развитие на специалистите, работещи в тази сфера.
За контакт: e-mail: