Възможности за лечение на зависимости
в България
Предлагаме ви различни възможности за лечение на алкохолизъм и наркомания в България. Въпреки че се постарахме да представим максимален брой възможност, списъкът ни не претендира да е напълно изчерпателен.
-
Програма „Солидарност”
„Солидарност” е програма за рехабилитация и ресоциализация на зависими, основаваща се на модела „терапевтична общност”. Това е отворена, нерезидентска програма – хората, които идват за рехабилитация, остават в Центъра между 9 и 17 ч. всеки работен ден. През това време те участват в различни ателиета, дискусионни, обучителни и терапевтични групи, споделяйки затрудненията, до които ги е довела употребата, търсейки алтернативи на зависимостта.
Програмата е свободна от наркотици и насилие, тоест тя предлага защитена среда, в която не се консумира, малка група от хора с еднакъв проблем, които се учат да си помагат взаимно, да се приемат такива, каквито са, да се разбират и говорят за своите нужди. Тук, въпреки страховете, че няма да се справят, клиентите получават от групата и екипа приемане, подкрепа, съдействие при решаване на житейски ситуации и обучение в социални умения.
Програмата е доброволна – в нея се влиза по желание и всеки е свободен да напусне по собствено съгласие. Оптималната продължителност е 10 месеца. Програмата е гъвкава – стремежът е тя да отговаря на очакванията на клиентите и към тях се подходожда индивидуално според всяка заявка. Програмата на „Солидарност” е в съответствие със стандартите на Националната стратегия за борба с наркотиците и съвременния световен опит. Тя има становище за Добра Практика от Националния Център по Наркомании, както и лиценз за социална работа от Министерството на Труда и Социалната Политика. Програмата се супервизира от една от най-опитните и модерни програми – Тремполин – Белгия (www.trempoline.be), както и от Националния Център по Наркомании, което гарантира нейната устойчивост.
Срещи за консултиране, информиране, подкрепа и първичен контакт са възможни при предварителна уговорка с членовете на екипа на „Солидарност”:
Дневен Център „Солидарност”, Рехабилитационна програма
Тел./Факс: 02/ 971 99 20, e-mail: info@solidarnost-bg.org
-
Информационен център „Посланици на надеждата”
От 2006 година в град София функционира Информационен център „Посланици на надеждата” за зависими и техните близки. Дейността на центъра е ориентирана към хората със зависимости и техните близки. Информационният център работи всяка събота от 9 до 12 часа, ул. „Църноок” 3.
Неговата дейност допълва дейността, която извършва Дневен център за рехабилитация на зависими „Солидарност”, като популяризира програмата му, информира хора, които търсят път за възстановяване за видовете програми в България, насочва към подходящата форма на лечение и рехабилитация. Екипът на Инфоцентъра „Посланици на надеждата” предлага запознаване с рехабилитационната програма на „Солидарност”, консултация на живо и по телефона, ориентация към детокс.
Телефонзаконтакти: 02/971 10 96, 02/963 07 17
E-mail:
-
Православeн център за духовно обгрижване на наркозависими
Православният център за духовно обгрижване на наркозависими е единствена по рода си организация в България, която денонощно обгрижва наркозависими младежи и използва православна методика в работата си. Използваната православна методика в течение на няколко години се е превърнала в ценна духовна практика на обгрижване на зависими младежи. Центърът осъществява всекидневна теренна работа, която до този момент постига невероятни и категорични резултати. Обгрижването на наркозависимите в Центъра не се състои „просто в преодоляването на зависимостта”, а в цялостна православна подготовка за по-висш християнски живот.
ПЦДОН (Православен център за духовно обгрижване на наркозависими) „Св. Боян Енравота Първомъченик Български”– храм „Св. Цар Борис І”, гр. Варна, кв. Аспарухово
ул. „Места”№ 38 а, тел.: 052/37 06 35
отец Георги, отец Добромир
-
Терапевтична общност „Ново Начало“
Терапевтичната общност „Ново начало” е център, базиран на терапевтичните общества за рехабилитация на зависими, и е част от дейностите на Фондация „Посоки 2005”, осъществяваща дейност в обществена полза, работеща със становище за добра практика. В екипа взимат участие психолози, терапевти, социални работници, консултанти с личен опит и консултант-психиатър.
Процесът включва няколко етапа: Първи етап – програма в с. Буново – 9 месеца, базирана на модел на терапевтичните общества (може да се ползва и информация от сайта на европейската федерация на терапевтичните общности – EFTC). Това е най-главната и най-важна фаза в лечението. Структурата и дейността в първа фаза са проектирани да водят зависимите личности към разбиране на основните причини за тяхната злоупотреба и да мотивира към пълната промяна на тяхното поведение и предходен начин на живот. В терапевтична среда бившите активно зависими се учат даразвиват доверие и отговорност в себе си и за другите, да се справят със стреса и трудностите по нов и конструктивен начин. Като метод за постигане на техните цели общността приема определени правила и принципа на взаимопомощта– всеки член на групата се учи да помага на себе си с подкрепата на другите. Необходимо условие за успешното възстановяване е и индивидуалното активно участие в процеса.
Втори етап– Център за ресоциализация– 5-7 месеца. След завършване на терапевтичната програма, участниците продължават своето лечение във фазата на реинтеграция и социална активация. През тази фаза главната цел на всеки участник е да достигне функциониране като равен член на обществото.
Основен акцент е превенция на рецидив, изграждане на устойчиви модели на неупотреба, като за целта се провеждат интензивни терапевтични сесии по 4 часа на ден в рамките на работната седмица.
Паралелна подкрепяща програма за родители и близки. Участието на семейството и близките на зависимия в процеса на неговото лечение е позитивен фактор за постигане на терапевтичен резултат. В град София в Дневния център „Ново Начало” се провеждат ежеседмични групи за родители, както и с техните близки (деца, роднини и т.н.), които са със същата продължителност, както и фазите на лечение на зависимия.
Телефон:0 887 811 890