Ивона Чишевска
АЛКОХОЛИЗМЪТ Е БОЛЕСТ
Полша принадлежи към тези страни в света, които имат най-големи постижения в лечението на хора, зависими от алкохол. Лечението е безплатно (влиза в рамките на здравната осигуровка) и обхваща редица елементи. Имаме много добри специалисти в областта на терапията на зависимостите — лекари, психолози, психотерапевти. Днес малко от европейските държави могат да се състезават с нас, но построяването на такава ефикасна система изискваше героичен труд от много хора. Един от тях е д-р м. н. Бохдан Т. Воронович.
- Тогава, когато аз започвах работа, някъде преди двайсет и пет години, срам беше да кажеш в лекарската среда, че работиш с алкохолици - споменава доктор Воронович. — Такива лекари бяха третирани като лекари "седма ръка ". До ден днешен много хора смятат, че алкохолизмът не е болест, а някаква срамна черта на характера.
Доктор Воронович е попаднал в антиалкохолен диспансер, както сам твърди, случайно. Веднага след дипломирането започва работа в психиатрична клиника. Скоро след това основава семейство и се оказва, че парите за прехрана не стигат. Затова пита колеги, не знаят ли нещо за допълнителна работа и така попада в диспансера за алкохолици към Института по психиатрия и неврология във Варшава. Разговорът с госпожата доктор, ръководеща диспансера, е бил кратък.
-Казах, че не знам, на какво се основава лечението на алкохолици, и че вероятно трябва да мина през някакво обучение. Госпожата сметна това за ненужно. "Веднага ще се ориентирате, колега, в какво се състои на шата работа " - каза тя.
След малко влезе първият болен. Лекарката седеше зад бюрото, аз до нея, пациентът отсреща. Тя спокойно, но решително започна своята реплика:
"Господин Кажо, аз толкова пъти Ви молих да не пиете - и какво? Вие знаете, че това Ви вреди -и на черния дроб, и на бъбреците, и на сърцето Ви."
"Докторке, кълна се в Бога, това беше за последен път."
"Е, добре, господин Кажо, моля, вземете антикол и повече не пийте. И да не забравяте всеки ден да вземате антикол. "
"Добре, госпожо, никога повече, нито капка " - отговори съкрушеният пациент и двамата се сбогуваха с чувството за добре изпълнен дълг.
"Следващият!" - викна госпожата доктор.
Следващото посещение изглеждаше подобно:
"Пани Криша - започна раздразнена лекарката, - нали на предишното посещение Вие бяхте обещали на мен и на мъжа си, че това е за последен път, а сега чувам, че пак пиете! Нали вече веднъж: Ви изгониха от работа, за какво Ви е това!... Антикол ежедневно и следващият."
След три такива разговора госпожата се обърна към мен:
"Е, виждате, колега, колко е просто. Там е Вашият кабинет, моля да започнете да приемате ".
Така е започнала работата на д-р Воронович с хора, зависими от алкохол. Той е четял специалистична литература и се е стараел да придаде смисъл на изпълняваната работа. Разбирал е, че досегашните методи за лечение са безрезултатни. Затова е търсил други решения. Огромен успех е било, ако пациентът е спирал да пие за няколко месеца. Първо се е появявал в кабинета, разтреперен, с разревана съпруга и уплашено дете. След известно време е идвал свеж, избръснат, отпуснат. Трудно е било да се очаква, че той няма да се върне към пиенето, но си е струвало да работиш заради тези няколко месеца спокойствие и нормален живот в семейството на болния. Несъмнено голямо значение е имала личността на лекаря. На доктор Воронович пациентите са му вярвали, казвали са му истината, признавали са пред него своята безпомощност.
След няколкогодишни търсения на ефикасни методи за лечение настъпил първият пробив. През 1975 година било открито дневно отделение за алкохолици към Института по психиатрия. Това дало възможност за въвеждане на психотерапията в лечението на алкохолизъм. Нямало е тогава нито литература, нито опит в този тип деяния. Използван бил опитът на психиатрите от клиниката по неврози, които вече били въвели психотерапията в своята практика.
Това начинание донесло неочаквано добри резултати.
- Хората, които завършваха терапия в отделението, се връщаха при мен, в диспансера. Тези хора търсеха подкрепа, страхуваха се от рецидива на болестта. След психотерапията те успяваха да се дистанцират от себе си и от това, което ги е сполетяло в живота. Говорехме като партньори. С някои пациенти станахме приятели. Разбрах тогава, че знанията ми са много малки и недостатъчни. Реших да поканя за сътрудничество непиещите алкохолици. Измислих, че заедно с моя непиещ от три години пациент ще бъдем терапевти. Той под моето наблюдение трябваше да предава своя опит и умения в това, да се противопоставяш на своето пристрастяване, на тези които тепърва идваха да се лекуват. Много от непиещите алкохолици искрено се ангажираха в този проект. Заедно работихме дълги месеци над изготвянето на програмата.
Един от резултатите на тази дейност беше възникването на Клуб на въздържателя към дневното отделение.
Беше краят на 1979-та. Тогава станах ординатор на екипа за лечение на зависимите.
Поредното преломно събитие била срещата по случай юбилея на Сдружението на въздържателите в Познан.
- Заминахме за там всички, аз и пациентите от дневното отделение, а също и целият персонал. Седяхме в една огромна зала, сред тълпа хора. Всеки момент някой вдигаше ръка и вземаше думата. Всички започваха по един и същ начин:
"Казвам се Анджей и съм алкохолик ",
"Казвам се Дорота, алкохоличка съм" - и чак след това говореха за преживяванията си.
Бях потресен. Всеки един от моите пациенти беше в състояние по време на психотерапията да каже за себе си всичко, дори че е бандит, изнасилван, крадец, но за нищо на света не би казал, че е алкохолик. Помня, че един от тях опита да каже нещо такова за себе си, но тези думи не можаха да му минат през гърлото. Накрая почервеня, започна да диша тежко, а аз, страхувайки се да не би да получи инсулт, промених темата.
Помислих си, че това познанско изискване да се говори за себе си "аз съм алкохолик" е жестокост, която разгалва това, което хората най-силно искат да скрият.
Започнах да разговарям с колегите психолози и психиатри от Познан на тази тема. Тогава научих, че онези хора са Анонимни алкохолици. Получих материали за дейността на групи АА и реших да основем подобни и във Варшава.
За мое учудване, намерих съмишленици сред самите пациенти, които бяха с мен на тази среща. На тях им харесваше, че човек може толкова спокойно и без стеснение да говори за своя алкохолизъм. Само след няколко месеца уредихме първата във Варшава среща на Анонимните алкохолици. В началото сбирките се провеждаха след работно време в нашето отделение. Не бях в състояние да участвам във всички и да работя на кръгло денонощие. Тогава реших да предавам ключовете за отделението на пациентите. Избрах трима от тях, на които имах доверие, и ги упълномощих да вземат ключовете. Това беше огромен риск. Беше свързано с предаването им на отговорността за цялото имущество на отделението, за апаратурата и лекарствата, които се намираха там. Колегите ми, след като разбраха за това, предсказваха, че ще свърша в пандиза задено с пациентите си. Но изминаха вече деветнайсет години и нищо не е изчезнало.
Именно моите бивши пациенти решиха да разширят мрежата на групите АА. През 1982 уредиха конференция на въздържателските клубове, започнаха да се организират и днес в самата Варшава имаме 150 групи на Анонимните алкохолици.
Групите на АА дадоха възможност за изграждане на една цялостна и ефикасна система на излизане от зависимостта. Концепцията за оздравяването, предлагана от Общността на АА, е наречена Програма на Дванадесетте стъпки. Тази програма помага на човека да разбере същността на зависимостта и самия себе си, подкрепя собственото му вътрешно израстване и дава указания по какъв начин той може да постигне трезвеност.
Доктор Воронович направил Програмата на 12-те стъпки основа на терапията в неговото отделение. Този метод е измислен от самите алкохолици. Болният в процеса на терапията така променя начина си на мислене и разбиране за света, че да стане възможно регулирането на емоционалните му състояния без алкохол.
През 1986-та пастор Робърт Геймбъл, който се бил ангажирал със създаването на подобни групи в САЩ, поканил д-р Воронович и няколко други полски специалисти при себе си.