Ева Войдилло
Алкохолът и здравето
Нашето здраве зависи почти от всичко. Нямаме влияние единствено върху генетичната програма на организма и чисто инцидентните случаи. Повечето други фактори, от които зависи здравето ни, можем да регулираме. Разбира се, това зависи от знанията, съзнанието и зрелостта на човека, но също и от условията на живот. Присъствието на алкохола в култура и обичаите на много народи му придава узаконено гражданство и въпреки вредите, които възникват от злоупотребата му, трудно е да си представим той изцяло да бъде премахнат от човешкия живот. При това науката потвръждава все отново и отново, че алкохолът, употребяван в умерени количества от възрастни и здрави хора, способства за поддържането на добро здравословно състояние, а дори може да предотвратява някои болести.
I.Рискови групи
1. Алкохолът - във всяко едно коли-чество и във всеки вид - е вреден за деца и младежи преди посигането на биоло-гична зрялост. Тези вреди могат да имат психологически характер, възпиращ емо-ционалното им развитие, могат също да доведат до трайно увреждане на функционирането на нервната система или да смутят развиващите се функции на вътрешните органи.
2. От научните изследвания се виж-да, че по същия начин алкохолът, дори инцидентно употребяван от бременнижени, може да въздейства върху развитието на плода и по-нататъшното здравно състояние на детето. Тези негативни последици са идентифицирани като алкохолен плодов синдром FAS (Fetal Alcohol Syndrome) или FAE (Fetal Alcohol Effect).
3. Алкохолът е вреден за хората страдащи от някои заболявания, например диабет, или приемащи психотропни лекарства, а също така при някои болести на храносмилателната система, особено на черния дроб и подстомашната жлеза, при възпаления на лигавицата на трахеята и бронхите, при болестите свързани с увреждане на имунната система. Към тази категория спадат и алкохолиците, тоест зависимите хора, за които условие за избягване на рецидивите на болестта е абсолютното въздържание.
4. Четвъртата категория са водачите на превозни стредства в публичния транспорт и хората обслужващи промишлени или технически уреди на работното място или в къщи. Ако тези хора по време на управляване на превозно средство или на работа се намират под влияние на алкохол, те стават сериозна заплаха за безопасността и здравето - своето и на другите хора.
II. Алкохолните вреди
Вредното, прекомерно или неотговорно пиянство причинява разнородни усложнения, в това число:
1. здравословни: поява, заостряне или влошаване на протичането на много болести и увеличена податливост на травми;
2. психически проблеми: някои от които-агресивност, депресии, фобии, алкохолни психози;
3. обществени:
а) семейни конфликти, често свързани с при лагане на домашно насилие, което повлича след себе си такива последици като физически и психически травми у близките хора;
б) нарушаване на дисциплината и причиняване на проблеми на работното място (злополуки, отсъствия, липса на ефективност, неспазване на срокове, уволняване);
4. правни: престъпления свързани с агресив ността след употреба на алкохол, нарушения и престъпления свързани с нарушаване на законните норми в нетрезвено състояние (напр. побои, изнасилвания, обири, кражби, убийства, нараняване, самонараняване).
Да обърнем внимание, че "обществените" вреди повличат след себе си и здравни смущения при членовете на семейството. По същия начин пиянството на работното място може да стане причина за смърт или инва-лидство в резултат на злополуки, а същевременно винаги води до интер и здравето) на сътрудниците.
Вредите, зачислени към "правната" категория, причиняват също "здра-вословни" проблеми, например когато алкохолът способства за наранявания, побои, травми или трайно инвалидство (на нарушителите и на жертвите).
Когато се говори за здравословните вреди в резултат на злоупотреба с алкохол, на тях трябва да се гледа в по-широк контекст отколкото самото въздействие на алкохола върху вътрешните органи или системи на пиещия човек. Но и това въздействие си заслужава да се разгледа.
Влиянието на алкохола върху организма
• Черният дроб е един от органите, които сравнително най-бързо реагират на алкохол. Следалкохолните увреждания на черния дроб обхващат различни възпаления и цирози. Цирозата е една от най-честите причини за смърт в много страни.
• Храносмилателната система, а особено лигавицата, е силно изложена на вредното въздействие на алкохола. Специалистите признават също известна роля на алкохола при възникването на рак на глътката. Алкохолната цироза на черния дроб може да причинява възпаление на разширените вени на глътката с кървене, което може да доведе до смърт. Алкохолът е също фактор способстващ за развитието на язва и възпаление на подстомашната жлеза. Резултат от това е повишената склонност към диабет. Алкохолът причинява също смущения в абсорбирането и недостатъка на разни субстанции необходими за правилното функциониране на организма, като напр. витамини (В, С, А и др.), глюкоза, цинк, магнезий.
• Кръвоносната система подлежи силно на въздействие на алкохола, който влияе на регулацията на кръвното налягане. Колкото е по-голямо количеството на изпития алкохол, толкова по-силна е склонността към хипертония.
• Неумереното консумиране на алкохол може да причинява различни хормонални смущения, например неправилно отделяне на тестостерон и други хормони. Освен това, при мъжете може да се стигне до хипогонадизъм (постепенна атрофия на половите жлези) и феминизация, а при жените до атрофия на яйчниците и маскулинизация. Тези промени са съпътствани от понижаване на потентността, а при жените смущения в менструационния цикъл, безплодност и ускорен климактериум. Алкохолът влияе също неблагоприятно върху отделянето на хормони от щитовидната жлеза и надбъбречните жлези.