ЛИЧНИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
Честно казано, в първия момент работната ситуация, пък и замисълът на подобен семинар като този за консултанти по зависимостите, организиран от фондация “Стефан Батори” от 18 до 21.04.2007 г. във Варшава, може да подейства смущаващо. Случвало се е да присъствам и друг път на семинари или конференции, свързани по един или друг начин със зависимостите и в България, там нещата обикновено стоят така: от едната страна са хабилитираните лица, професори, доктори на науките, магистри, лекари; тук-там присъства и по някой терапевт, но обикновено целта на встъплението му е повече да запази в тайна това, което знае, отколкото да сподели нещо. Всички те четат разработки, правят презентации, водят научни дискусии. От другата страна пък са потърпевшите и специалисти, обикновено с по-ниска научна квалификация, които записват старателно.
Е, във Варшава нещата бяха обърнати наопаки. По-голямата част от водещите бяха потърпевши – т.е. алкохолици: Виктор Ошатински, Кшищоф Довгирд, Анджей Майхер, Анна Швед, Ягода Кубяк, Антони Павловски, Феликс Думановски. Малка част бяха специалисти, в тесния смисъл на думата. Липсваха лекарите, колкото кощунствено да се стори това на някой. От другата страна, т.е. тези, които слушаха и задаваха въпроси, вече бяха специалистите – социални работници, лекари, психолози, естествено и много хора със зависимости. Т.е. организаторите бяха създали един съвсем нов начин на взаимоотношения, свързани с решаването на проблема. Целта не беше да се представи нов медикамент или начина за използване на банките с глюкоза. До голяма степен това беше среща на алкохолици с други алкохолици и зависими. Или близки на алкохолици (съзависими), доколкото участниците в семинара бяха представители на различни клубове на АА, Ал-Анон или други организации за работа със зависими в Русия, България, Грузия, Украйна, Молдова и Монголия.
В България изправянето на подобен форум на един алкохолик, който да говори за болестта си, би било по-скоро екзотичен факт – вероятно биха му ръкопляскали, но пак така, заради екзотичната му смелост. Едва ли някой от специалистите би се заслушал сериозно, ако заговори надълго за замисъла и философията на програма като “Дванадесет стъпки – дванадесет традиции”, така както го направи в разясненията си Антони Павловски, един от ветераните на АА във Варшава. На семинара се долавяше, че в Полша това е по-скоро норма, което обяснява в някаква степен и успехите. Голяма част от лекторите бяха хора, сблъскали се лично с болестта, приели я като своя съдба. Вече в последствие, след преодоляването й, те бяха израснали и като специалисти, участващи на различни нива в изучаването и терапията и. Което е много важен пример за тези, които са все още от другата страна. Т.е. тук става дума за съмишленици по съдба. Алкохолизмът е болест, но той е и грях, както отбеляза във встъплението си Виктор Ошатински. И е много важен въпросът, къде е тънката граница, отвъд която едното преминава в другото. Къде точно безотговорността е форма на безпомощност и къде се превръща в престъпление. Болният не носи вина и отговорност, че е болен (Анджей Майхер), но носи отговорност за постъпките и оздравяването си.Анна Додюк например разви цяла теза за скуката като патологична травма, толкова силна, колкото и всяка останала травма, която много често тласка и подрастващи, и възрастни към алкохола, дрогата и хазарта. Този въпрос, също като предишните на Ошатински и Майхер, няма медицински отговор. Разказите за метастазите на болестта върху близките, развиващи съзависимост, или за начина, по който би могло удачно да се комуникира с обществото на все още пиещите алкохолици и техните близки (Кшищоф Довгирд), методът, ускоряващ търсенето на помощ (интервенция), към който бяха насочени практически разиграните ситуации от Я. Кубяк... Изобщо темата на семинара имаше толкова много производни, че би било невъзможно да се вникне в основния проблем, без те да се вземат предвид. Може би само хора, които са преживявали зависимостта като своя лична съдба, могат да схванат истинската същност. Защото симптоматиката, описана в нозологията, било то по ICDили DSM, представя до голяма степен външната страна на болестта.
Мисля, че освен получените практически познания за превенцията, същността и терапията на зависимостите, ползата за участниците в семинара имаше и едно друго измерение. От една страна специалистите и наплашените близки, взели участие, в чисто човешкия, си, нерегламентиран контакт със засегнатите от болестта и лекторите, видяха, че непиещите от много години алкохолици или други зависими съвсем не са такива чудовища, каквито ги представят в някои популярни организации, примерно дружествата на трезвениците. Че са хора, които могат да успяват в живота си и да се развиват и израстват – и професионално, и духовно, ако пазят своята трезвост. От друга страна, самите зависими, участвали в семинара, усетиха и осъзнаха ценноста на своята лична борба с болестта. Че точно те са хората, които могат истински да помогнат на тези, които са се устремили към дъното.
Петър Василев