ПРЕДСТАВЯМЕ...
Опит за прилагане на системен подход
в лечебните програми за зависими
в Държавна психиатрична болница – гр.Раднево
През последните години в България лавинообразно нараства злоупотребата и оформянето на зависимост към психоактивни вещества. Наркотиците са общодостъпни, липсва сериозен контрол върху продажбата и консумацията на алкохол сред учениците. Мерките за намаляване на предлагането и за лечение на хората, оформили проблем, застрашително изостават. Обществото ни е отчайващо толерантно към тези явления.
Системата ни на здравеопазване нерядко проявява наивност, невежество и некомпетентност. Макар зависимостта да се кодира като заболяване в официално приетата у нас Международна класификация на болестите, 10-та ревизия, много лекари я смятат за „слаба воля” или – още по-зле – за злокачествено състояние, при което хората са обречени и не си струва да бъдат лекувани. Терапевтичните структури и средствата, заделяни за лечение на зависими, са,меко казано, недостатъчни.
Известно е, че зависимостта е хронично, рецидивиращо, прогресиращо и – ако не се лекува – смъртоносно заболяване. Първата крачка към успешното изграждане на лечебна мрежа в България е точно приемането на тази концепция. Здравеопазването ни има доста успешен опит в създаването на системи за терапия на други подобни хронични заболявания, каквито са например диабетът, хипертонията, бронхиалната астма. За съжаление,няма проста, бърза и универсална рецепта за най-доброто лечение на зависимостта. На различните етапи се налагат различни интервенции, коитотрябвада се съобразяват с индивидуалните особености на болния. Като при всички хронични болести не е възможно радикалното и пълно излекуване. Следователно,зависимият трябва да се научи да живее с болестта си, с някои ограничения, а целта на терапевтичните програми е постигането на пълна и продължителна ремисия, в идеалния случай – доживотна.
В психиатрията и психологията често се говори за системен подход в работата с клиента и в изграждането на лечебните стратегии. За съжаление,теоретичните постановки в много случаи грубо се разминават с реалността и практическите действия.
Био-психо-социалният модел се отнася към заболяването и болестта като към динамичен процес, характеризиращ се с взаимодействието на биологични, психологични и социо-културални фактори. Болестта не е единно цяло с една единствена етиология, а е по-скоро процес, причинен от взаимодействието на няколко фактора. Човек може да бъде най-добре разбран като нещо неделимо и цяло, а не като тялото и психиката му се разглеждат отделно. Този подход осигурява балансирано интегриране на разнообразния клиничен материал за пациентите, което е необходимо за определяне на ефективни терапевтични стратегии. Целта е откриване на комбинации между терапевтични методи, които да са ефективни и икономически изгодни.
Болничното лечение обикновено е само първият етап. То трябва да включва изследване, оценка, диагностициране и договаряне. Може да се направи детоксификация, т.е. да се овладеят острите абстинентни симптоми и някои усложнения. През това време се лекуват и честите органни увреждания, появили се като следствие от употребата на веществото. Следващият ключов етап е разработването и прилагането на многоосева стратегия за дългосрочна терапия, рехабилитация и ресоциализация. Съставя се индивидуален лечебен план, който периодично се ревизира. Преодоляването на зависимоста и постигането на трайна ремисия е продължителен процес и често изисква много периоди на лечение.
Хоспитализацията на зависими в голяма психиатрична болница има някои сериозни предимства, но създава и известни затруднения. Основните проблеми у нас са свързани с недостатъчното финансиране, недостигът на обучени специалисти, незадоволителните битови условия, стигматизацията след завръщане в общността.
Държавна психиатрична болница „Д-р Георги Кисьов” – гр. Раднево е създадена през 1956 г., а първите терапевтични общности в нея са създадени през 1968 г. по чешки модел. Тя има солиден опит в интегрирането на чисто медицинските с психо-социалните интервенции. За разлика от повечето психиатрични болници, тазие с няколко съществени постижения в това отношение: развити рехабилитационни програми; хуманизирана болнична среда от взаимоотношения на принципана партниране; стимулиране програмите за самопомощ и взаимопомощ. Въпреки трудните условия и недостатъчните бюджетни средства, при нас функционира трудово-лечебно стопанство. Пациентите в рехабилитационния период могат да практикуват различни професии: да произвеждат предмети за бита, да шият, да работят като санитари, портиери, животновъди, автомонтьори, дърводелци, озеленители, продавачи в сладкарниците и др. По този начин за тях се осигурява възможност да поемат реална отговорност и да извършват полезни дейности. В болницата от години функционират терапевтичен театър и ателие за изобразително изкуство. В района са изградени защитени жилища за бивши пациенти, преминали успешно лечебните програми. Създадохме и библиотека, която е на разположение на болните от затворения и свободния режим. Периодично допълваме наличната литература, като се стремим да осигуряваме специализирани книги и материали по проблемите на зависимостите. Особена помощ в това отношение ни оказа Фондация „Стефан Батори”.
От 2004 г. в болницата е започната групова терапия за зависими, като се използват модели и инструменти, взаимствани от терапевтичните общности. Сбирките са пет пъти седмично. Групата се води от психиатър и психолог. Груповата терапия допълни наличните лечебни програми, като създаде възможност за образование на пациентите по въпроси, свързани с тяхното заболяване, за поведенческа промяна, трениране в поемането на отговорност и ангажименти, експериментиране на нови поведения. В групата зависимите могат пълноценно да контактуват с хора, страдащи от същите проблеми, да споделят мислите и преживяванията си, да наблюдават и участват в успеха на другите, да споделят собствените си успехи.
По същото време бе направен неуспешен опит чрез съвместен проект с нестопанска организация в района на ДПБ-Раднево да бъде изградена терапевтична общност за зависими, като за целта се ремонтира една порутена сграда, бивше общежитие. За съжаление,след ентусиазираното начало с получаване на становище за добра практика от НЦН, се сблъскахме с множество непреодолими бюрократични и административни проблеми, като в крайна сметка проектът не се реализира. През 2007 г. Националният център по наркомании ни уведоми, че все пак има шансове такава общност да се създаде със средства по Националната стратегия за борба с наркотиците. Искрено се надяваме тази възможност да бъде осъществена.
От месец февруари 2007 г. в Шесто мъжко отделение на ДПБ-Раднево започна да функционира 12-стъпкова програма – група за самопомощ и взаимопомощ. Идеята за такава група беше дадена от нашите полски приятели, които ни подпомогнаха сериозно с литература и обучение. Болницата предостави помещение за сбирките и тематична литература, като инициативата бе поета от няколко лекуващи се пациенти, посещавали подобни сбирки в САЩ и в София. Постепенно се увеличи броят на сбирките от един до пет пъти седмично. Въпреки трудностите и грешките в началото, опитите за недобронамерена външна намеса, групата просъществува и даде много сериозен принос за личностовото развитие на повечето от участниците в нея. Все още в работата й периодично възниква напрежение, но вероятно с времето и натрупването на опит нещата ще се стабилизират. Надеждата ни е в България да се създават всеповече групи АА и АН, така че нашите пациенти след изписване от болницата да могат да ги посещават по местата, където живеят и работят.
В лечението на зависими у нас работата в мрежа все още е в самото си начало. През последните години имаме много успешен опит в партньорството с организации и институции, които имат близка до нашата дейност. Изключително ползотворни са отношенията ни с Фондация „Стефан Батори” в Полша, Сдружение „Майки срещу дрогата” – гр.Пловдив, Националния център по наркомании, Дневен център „Солидарност” – гр.София, Пробационна служба – гр.Стара Загора, Затвора – гр.Ст.Загора, РИОКОЗ–Ст.Загора и др.
Все още пред нашата работа стоят огромни предизвикателства, с които ни предстои да се справяме през следващите години. Сериозни трудности възникват при работата с близките на нашите пациенти, все още малко организации по места се занимават с терапия на семействата. Предстоят ни усилия за промяна на обществените нагласи по отношениенаболните с оформена зависимост, инициирането на законови промени във връзка с функционирането на лечебните програми, изграждането на нови специализирани структури.
Съзнаваме сериозността на проблемите, свързани с употребата на психоактивни вещества. Разбираме, че успехът в борбата с тях зависи най-вече от обединяването на усилията на държавните институции, неправителствените организации, гражданското общество. Всеки от нас е компетентен в своята област и като професионалисти сме готови да приемем това предизвикателство.
Д-р Иван Добринов
ДПБ-Раднево