ДИСФУНКЦИОНАЛНО СЕМЕЙСТВО
КАК БОЛЕДУВАТ
СЕМЕЙСТВАТА
НА АЛКОХОЛИЦИТЕ?
По принцип всички сме съгласни, че няма семейства без проблеми и конфликти. Важното е само конфликтите да се решават конструктивно, а противоречията по възможност да се изглаждат. Семейството на алкохолика има особен вид проблем и той не е нито по-лош, нито по-добър от проблемите на другите семейства.
Обикновено психолозите изброяват четири черти на здравото семейство:
- позитивна идентичност и автономия на всички членове на семейството;
- открита и ефикасна комуникация;
- взаимност;
- връзка с външния свят.
Да се опитаме да видим как изглеждат тези характеристики в алкохолното семейство.
Позитивната идентичност може да бъде накратко определена като приемане на самия себе си и чувството “аз съм наред”, въпреки че някои мои постъпки понякога заслужават критика. Приемам себе си заедно със своите ограничения и пороци, които стават за мен предизвикателство.
В семейството с алкохолен проблем е много трудно човек да приема себе си, трудно може да намери позитивна идентичност. Както самият алкохолик, така и членовете на семейството му са свързани със заплетени връзки на обида, вина, претенции, агресия и чувството, че никой не е “наред”. Емоционалната атмосфера на алкохолното семейство е препълнена със срам, съжаление, злоба, страх, чувство за вина и обида. Такава комбинация на доминиращите чувства не благоприятства за приемане на своята личност и на реалистичното виждане на проблемите.
Автономията е втората важна черта на лицата, живеещи в здрави семейства. Тя означава правото на индивида за изграждане на собствена версия на своя живот и за придаване на неповторима форма на своята личност. Здравото семейство е именно общност от автономни единици. Тук е необходима ориентация относно границите на собственото АЗ. Приближаваме се към автономия, когато нашите връзки и взаимоотношения с другите хора се опират не върху “трябва”, а върху “искам”, “избирам”, “решавам”.
В алкохолното семейство психологичните сфери на отделните му членове се пресичат, а границите им не са ясни. Хората влизат взаимно в чужди психологични територии, като постоянно вършат нещо вместо някой друг, отговарят или мислят вместо другите. Също така позволяват другите да мислят и решават вместо тях. Изживяват интензивно нечий живот вместо своя, искайки и притеснявайки се вместо някой друг. Такова объркване и липса на ясно определени граници не съдействат за създаването на зрели връзки. Такива връзки могат да създават само достатъчно “отделени” хора.
Откритата и ефикасна комуникация се осъществява тогава, когато членовете на семейството са в състояние да говорят помежду си за всички съществени неща от живота им по начин, който не ги застрашава. Умеят не само да говорят за тях, но и да слушат.
В семейството с алкохолен проблем чувствата и преживяванията, свързани с алкохола, са мъртва сфера. По-често се казва, че “татко не се чувства добре” или “мама е много уморена”, отколкото че някой просто се е напил. Единственият “разговор” са скандали, обиди, претенции и упреци, чийто ефект са поредните унижения и сълзи. Атаката може да ражда само контраатака. Атмосферата в такова семейство може да се определи като буря или като пълно с напрежение затишие преди буря. Мъртвото поле на комуникацията, свързана с пиенето и неговите последици, парализира откритата и искрена обмяна на мисли с други хора. Резултатът е огромна самота на отделните индивиди, независимо от това на колко тясно пространство съжителстват те.
Взаимността означава, че хората умеят да си дават подкрепа едни на други. Умеят да си дават внимание, опора и енергия. Ролите в здравото семейство се характеризират с известна устойчивост, но ако някой по някакви причини за малко престане да изпълнява ролята си, тя се поема от останалите. В едно психологично здраво семейство такива “услуги” са взаимни и също се явяват здрава и желателна реакция на променящата се реалност.
Семейството на алкохолика се характеризира с почти абсолютна липса на взаимност. Заради факта, че алкохоликът перманентно не изпълнява ролята си (на съпруг(а), родител, партньор), заради факта, че договорите със зависимото лице не се изпълняват, а сроковете не се спазват, подкрепата, енергията и вниманието протичат само в една посока. Ако тази липса на взаимност продължава дълги години и се отнася към много важни сфери на живота, в семейството се ражда атмосфера на обида. В такава атмосфера дори въпросът “колко е часът” може да предизвика скандал с фатални резултати.
Отвореността е един вид коридор, съединяващ семейството с външния свят. Така се получава непрекъснато обновяване: в нашия дом се появяват хора, протичат идеи, информации, които след претворяването им от семейството могат да бъдат приети или отхвърлени. С трудните проблеми излизаме навън, виждайки в другите хора източник на помощ. Така става в здравите, отворени семейства.
Съвсем различно е в алкохолното семейство. То се затваря пред другите хора. Престава не само да кани другите на гости, но също и да ги посещава. Много приятелски връзки се късат по този начин. Децата се учат да живеят и да играят на улицата. Всички членове на семейството се чувстват много самотни (не само нямат подкрепа вътре в семейството, но и не могат да разчитат на помощ от страна на някой отвън). Всичко това съдейства не само за консервирането на алкохолната болест, но и за нейното развитие,
Проблеми, свързани с алкохола, има не само този, който пие, защото никой не живее в обществен вакуум. Имат ги всички, които остават във връзка с алкохолика: по някакъв начин са зависими от него, искат да се грижат за него, обичат го или просто живеят под един покрив. Понеже болестта обхваща цялото семейство (значи също и тези негови членове, които не пият), работата върху решаване на проблема може да се започне от непиещите членове на семейството. Ако те започнат да създават помежду си здрави взаимоотношения, ако създадат нови форми за съжителство в семейството, ако започнат да се грижат преди всичко за себе си, а не за това “дали той пак ще се напие”, с това ще създадат най-добри условия за това самият алкохолик да поиска да промени пиенето си в истински, удовлетворяващ живот.
Алина Хриниевич
(„Arka” № 26)