Албена Иванова
За наркоманите с любов
Да намалим щетата е новото мото в битката с дрогата
Можете ли да си спомните последната публикация по въпросите на наркоманията, която сте прочели в българско издание? Трудно ви е, нали? Разбирам ви.
Защото материалите по тези теми са кът в родното информационно пространство. Преобладават новини за заловени контрабандни пратки (кога по-големи, кога по-малки), за неколцина осъдени за притежание на дрога и от време навреме фундаментални статии за наркотрафика в световен мащаб и какъв бич за обществото са наркотиците. Понятието наркобарон се споменава в контекста на обширни четива в стил трилър за житието и смъртта на някоя застреляна отдавна или наскоро мутра.
За наркозависимите не се говори много. Като за всяко срамно нещо от битието на българина. Истина е, че Би Ти Ви поне веднъж на два месеца в сутрешния си блок слага пръст в раната, но зовът на тази тревожна камбанка е твърде слаб, за да се обърне сериозно вниманието на общественото мнение върху този злободневен въпрос. Какъв ти злободневен – въпрос на живот и смърт! Всъщност повече на смърт.
И наркоманите мрат като мухи, бедните. Издъхват, заклеймени като отрепки, отритнати в канавката или в комуната си, или в затвора. Или в ръцете на майка си.
Неотдавна прочетох недоволно интервю с лекар, занимавал се с лечението на наркоман, който в крайна сметка починал. Та въпросният лекар се кахъреше как този неизлечим наркоман „изял” маса средства, които можело да бъдат похарчени за излекуването на други болни хорица, а видите ли, трябвало да се харчат грешните пари на данъкоплатеца за лечението на тази сган – наркоманите… Е, той не ги нарече сган, но…
Понятия като съчувствие, толерантност, съпричастност, желание за помощ, грижа, не фигурират в запаса от думи на българина по отношение на наркоманите. И никой не прави нищичко, за да се промени това статукво. Най-малко медиите, които уж са рупори на обществените проблеми.
Ако влюбена двойка открие окървавен труп през нощта в храстите на парка, на другия ден ще прочетете десетки страници за живота на жертвата от раждането до трагичната й смърт, за евентуалните извършители, за всички възможни конфигурации на взаимоотношенията им със загиналия. При всички случаи ще има интервю с роднина на убития, който ще каже какво добро момче (или момиче) е бил той и как никой не очаквал, че ще свърши така. Отделни карета ще ви разкажат до най-малка подробност любовните приключения на откривателите на трупа.
Ако обаче трупът в храстите е бил на наркоман, починал от свърхдоза, калпава дрога или просто ликвидиран от събратята си, мисля, че няма да откриете тази „новина” дори в колонката с кратки информации на криминалната страница. Както и никой не пише за труп на куче на пътя или в градинката, или все едно къде. За смъртта на кучетата не се пише, както и за смъртта на наркоманите. За кучетата пишат само ако до смърт нахапят някого, а за наркоманите, или когато е световният ден за борба с наркоманиите, или когато наркоман пререже гърлото на таксист, защото нямал пари да си плати курса.
С това се изчерпва „тръбенето” по въпроса. Настъпва едно шъткане след това и „Да не дава Господ! Тц, тц, тц…”
Така е в България, всички знаят че се случва нещо ужасно, че размерите му се увеличават лавинообразно, че всяка нощ ламята на новото време завзема още и още територии, че новите й завоевания и жертви са все по-млади и по-млади, че това ужасно нещо е подпалило вече чергата на съседа, на колегата, на приятелката, но българинът е свикнал да мълчи за срамните си болести. Никакви демократични процеси не са в състояние да променят закостенялата му психика, кована в продължание на векове от робуващи на криворазбран морал гвардии от майки, бащи, баби, дядовци, лели, чичовци и пр. „чисти” роднини, окепазени от болния си зависим роднина за вечни времена.
Много от тези роднини на зависим са готови лично да му доставят дозите у дома, само и само да не се разчуе, че и тяхната къща е пламнала. И да дочакат сетния му час на дивана в хола тихомълком с пресъхналите си очи и изстрадалата си душица. Да се прекръстят и да изстенат като Йовковия Моканин: „Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже…”
За това разговаряхме с колегите-журналисти от Русия, Молдова, Грузия, Таджикистан, Узбекистан и Киргизия на семинара „Новата стратегия в сферата на наркозависимостта”, организиран от Фондация „Стефан Батори” от 7 до 9 юни във Варшава.
Иска ми се да видя очите на Бойко Борисов докато научава, че в Краков, например, в един от парковете има будка за смяна на спринцовки. Влиза наркозависимият, изхвърля си използваните средства за боцкане и си взема стерилни. Колкото иска. Не го спират нито дилъри, нито полицаи, нито разгневени майки.
Възмутително, ще каже българинът. Но няма да се сети, че така възможността детенцето му да се набоде на поляната случайно на изхвърлена мръсна игла или да се натъкне с риск за живота си на нея в пясъчника, където играе, силно намалява.
Искам да видя и изражението на министъра на здравеопазването, д-р Евгений Желев, когато научи, че в Полша се обсъжда отварянето на специални стаи за боцкане на различни места в града, където зависимите да могат необезпокоявани от никого и в стерилна обстановка да си вкарат дозата, без да пречат на никого и без никой да им пречи.
Да кажеш на едно дете или подрастващ „Не бива!” не е достатъчно, разказва Ева Войдило, директор на програмата „RegionalAlcoholandDrugProgram”. По силата на много закони то ще направи точно обратното (а и не само детето, възрастният също се отличава с липса на зрелост). Назряло е времето за друг подход – необходимо е възпитание и обучение във всички аспекти – бавно и постепенно, стъпка по стъпка. Лозунгарският подход „Не на дрогата!” вече не действа. Вече не се говори за изкореняване на наркоманията като социално зло. Вече всички усилия са насочени към задържане на употребата в етапа на платото, ако си представим кривата на развитието на тази зависомост в световен мащаб.
Според Войдило наркотиците са новата традиция на човечеството. Те са навлезли толкова навътре в ежедневието на съвременния човек, че са неизменна част от новата ни реалност. Както и алкохолът вече от десетилетия е заел своето „достойно” място там. Ето защо не можем да си затворим очите и да отречем съществуването на наркотичната зависимост с присъщите й мълниеносни темпове на разпространение. Ето защо вече не се говори да се премахне употребата на наркотици, а да се намали щетата от употребата им.
Другата основна цел на всички, които отдават живота си на работата със зависими, е да се спре болестта в зародиш, да се хване в началото, обяснява Войдило. Както тя образно се изрази – „да се спрат заблудените в преддверието на ада”. Да се мотивират те да поискат помощ, да бъдат упътени, защото поединичното спасяване сам за себе си е невъзможно. Просветителство е другата ключова дума в новата стратегия за работа със завсимите, потенциално зависимите и зависимите без диагноза.
Терапевтът трябва да се отнася към зависимия по такъв начин, че той сам да поиска да спре, да се мотивира, а не да се сплашва и да се мъмри.
Вместо за профилактика, образование и просветителство десетки милиарди долари годишно се харчат за война срещу наркоманията, за издръжка в затвора на задържаните с малки дози наркотик и осъдени, е мненето на проф. Виктор Ошатински, участник в програмата.
Според Марек Зигадло, директор за Краков на неправителствената организация „Монар”, занимаваща се с наркомании, въздържанието от наркотици не винаги помага. Той смята, че някои начини за употреба на наркотици са по-безопасни от други. Както и че лошите закони не намаляват щетите от употребата на дрога.
На четири стълба се крепи намаляването на щетите от употребата на наркотици. Става дума за просветителска дейност, обмяна на спринцовки, заместваща терапия и психотерапия. Той също смята, че хванатия с една доза дрога не бива да се изпраща в затвора за 6 месеца, защото дори ако дотогава не е бил зависим, то докато излежава наказанието си със сигурност ще стане. Хванатия с една доза трябва незабавно да бъде упътен към лечение. Поне в Полша възможностите това да стане са много.
Важно е да се уточни, че говорим за програми от така неречения „нисък праг”. Става дума за намаляване на щетите от употреба при работа с употребяващи. Сред тези методи освен раздаване на чисти игли и спринцовки, презервативи, предпазване от HIVи хепатит С, влизат още разяснителната подкрепа и усилията за мотивация за лечение на аутрич специалистите в центровете за работа със зависими. Метадоновите програми също са свързани с намаляване на опасността със заместител на хероина. Програмите от „високия праг” са насочени предимно към психологическа и психо-социална работа на експертите със зависими и техни близки.