РАЗМИШЛЕНИЯ
***
„Мамо, не мога да направя това!”… Даниел изхвърча от стаята, отново обезсърчен. Отново и отново той се опитваше да си завърже обувките. Исках да го науча, да му дам съвет, да го напътствам. Той беше крайно упорит. Също като мен. Търсещ независимост, той трябваше да извика: „НЕ МОГА ДА НАПРАВЯ ТОВА САМ.” Седнах и погледнах неговите омотани връзки – как ги усуква и върти навътре и навън, нагоре и надолу. Чаках го да помоли за помощ. Това беше много дълго чакане. Докато в един момент той капитулира и ми позволи да го науча на уменията, които му липсваха. Желанието и решителността не му бяха достатъчни.
Същата теория се прилага при възстановяващите се зависими към храната. Хората искат да пазят диета. Те насочват съзнанието си към целта да бъдат слаби (и здравомислещи), но не могат да спрат да преяждат. Когато човек разбере същността на зависимостта, той казва: „Да, аз съм зависим към храната. Капитулирах.” Той се нуждае да научи как да спре болестта. Състрадателни хора, които имат успешен опит, са загрижени да помогнат. Има един предел, едно дъно – зависимостта, която е физическа болест. Ние се нуждаем от хора. Нуждаем се от Бог. С търпеливо постоянство и открито общуване всеки човек може да надрасне болестта си и да стигне до щастливия и изпълнен с радост живот.
Учителите, водачите, менторите, помагащите ръце, спонсорите – както и да бъдат наречени те – са необходима част от пъзела, за да станеш добре. Хората се нуждаят от хора, които да хвърлят светлина в мрака. (…)
Имаш приятел
„Помощ! Има ли някой, който да ми помогне? Паднах и не мога да стана.”
Един беден човек паднал в една дупка. Един лекар отговорил на виковете му с интелигентни логични обяснения. Той му написал рецепта и я хвърлил в дупката, но това изобщо не му помогнало. И болезнените стонове продължили, „Моля Те, Господи, помогни ми! Има ли някой, който би могъл да ми помогне?”
Чувайки виковете му, един свещеник написал на лист хартия една молитва и я хвърлил в дупката. А оттам продължавали да се чуват все по-силно викове: „Горкият аз! Помогни ми, Господи!”
Един любезен непознат, който се разхождал наоколо, незабавно скочил в дупката. Изплашената душа изкрещяла невярващо: „Ти луд ли си? Сега и двамата се набутахме в тази дупка!”
С убедителна усмивка джентълменът отговорил: „Вярвай ми, приятелю. Вече съм бил тук и преди и знам какъв е пътят, по който можем да излезем навън.”
Дванадесетстъпковата програма създава кръг от любов. Ние намираме любов, която предаваме нататък. Ние обичаме другите. Истинска благословия и радост е да споделяме опита, силата и надеждата си с онези, които все още страдат.
Бебешки Стъпки
Дванадесетстъпковата програма не е „религиозно”, а духовно пътешествие. Възстановяващият се зависим се обновява и се връща към физическото и емоционално здраве чрез вярата и упованието в духовната връзка с „висшата сила”. Когато капитулираме, ние започваме да се освобождаваме от опитите си да контролираме обкръжението си. Приемането на това, че има „висша сила” е бебешката стъпка към намирането и опознаването на Бог.
Хранително зависимите капитулират пред хранителния план чрез помощта на възстановяващи се хранително зависими. Ние смирено приемаме, че сме опитвали да спрем преяждането си чрез твърди решения да пазим диети отново и отново. И всеки път, когато се проваляхме, ставахме все по-потиснати и по-отчаяни. Когато им позволихме, възстановяващи се зависими към храната ни помогнаха да видим, че имаме физическо, емоционално и духовно заболяване. Понякога виждаме Бог, така както го разбираме, да работи в нашия живот.
Била съм свидетел на грандиозни трансформации, Божията сила отвори очите на хора, които бяха ослепели от болката, гнева и възмущението. Лека-полека малки осъзнавания – неочаквани мисли и прозрения – докосваха сърцата на скептиците. Като оставаме “трезвени” ден след ден, негативното ни мислене се разсейва и се замества от позитивно мислене, животоспасяващата сила приижда.
(…)
Толкоз за това, как и защо. Преди всичко ние трябва да спрем да се правим на Бог. Това не работи. (…)
САМО ЗА ДНЕС
Отново и отново чувах думите: „Прочети 449 стр. от Голямата Книга”. Сега я чета всеки ден като постоянно напомняне да оставя моя гняв, моето неподчинение и моите опити да контролирам всичко и всички – нуждаех се да „освободя и да позволя на Бог”.
„Приемането е отговорът на всички мои проблеми днес. Когато съм емоционално неуравновесена, това е, защото някакъв човек, място, събитие или ситуация – някакъв факт от моя живот е неприемлив за мен и аз не мога да намеря душевен мир, докато не приема това лице, място, събитие или ситуация да бъде точно такава, каквато е в този момент. Нищо, абсолютно нищо не става в Света на Бог по погрешка. Докато не съм в състояние да приема моя алкохолизъм (хранителна зависимост), няма да мога да бъда трезва, освен ако не приема живота в неговите срокове, не мога да бъда щастлива. Нужно е да се концентрирам не толкова върху това, какво е нужно да се промени в света, колкото върху това, какво е нужно да бъде променено в мен и в моите отношения.” (Анонимни Алкохолици, стр. 449)
Практикуването на програмата не винаги е лесно; целта е „прогрес, а не перфектност.” Здравият разум идва с никога непрекъсващо приемане и капитулация – с поглед към Бог, с абсолютна увереност в Неговата способност да ни помогне.
Първите няколко месеца бяха отчайващи – моята предразположеност да ям много се нуждаеше от пълно преразглеждане. Хората казват, че са нужни двадесет и един дни, за да се разруши един навик. За мен бе нужна цяла вечност, за да отрежа плътно преплетените въжета, които ме държаха прикована към моята компулсивна и обсесивна натура. Само за днес, само за този час, само за тази минута, вървях към светлината… понякога се влачех на колене с едва достигаща сила да продължа напред. Трудно беше, но Бог никога не ми беше обещал градина, пълна с рози.
(…) Понякога се отчайвах. Понякога не излизах от леглото няколко дни. Говорех по телефона с други зависими към храната, посещавах сбирки или говорех с моя съветник, което обновяваше духа ми и моята сила. Провеждах с Бог обикновени разговори или по-лични, молейки се. Правех това, което трябваше да правя – да стоя “трезва”. Това беше най-важното нещо за мен без изключение. Моята стара натура увяхна, когато семената на новия ми живот разцъфтяха. Празненствата, тържествените посрещания и специалните дни опустошаваха душевния ми мир. Когато дойде времето, което Бог беше определил, фанфарите замлъкнаха, суетнята свърши и аз вече не преяждах само за един ден, ден след ден.
Pamela Masshardt
http://www.fulloffaith.com/
превод: А. Иванова