НАШИТЕ КНИГИ
Ева Войдило
Да оздравееш
от зависимостта
(София 2008, превод Йорданка Илиева-Цъган)
Тази книга в Полша не трябва да се препоръчва – известна е както на многобройните зависими, така и на работещите с тях професионалисти, продава се на специализираните щандове в книжарниците и редом с литературата на АА на временните сергии, разпъвани преди по-големите столични сбирки и обслужвани от анонимни алкохолици, разпространители на полезна литература за зависими.
Стойността на тази книга не се съдържа само в професионалните знания за зависимостта като болест, предадени с прост, ясен и логичен стил. Най-ценното в нея е това, че показва как за успешното възстановяване от тази болест могат – и трябва! – да се съчетават терапевтичните въздействия с програмата на взаимопомощ на Анонимните Алкохолици – като важен и оценяван от професионалистите по света компонент. Въпреки началото на добра практика в това отношение в Държавната психиатрична болница в Раднево, този подход е все още малко известен и недостатъчно признат в България, където често професионалната терапия и общността АА се третират като взаимно противоречащи и изключващи се, а най-малкото „конкурентни” методи.
Затова се надяваме, че книгата на Ева Войдило ще положи начало на нов модел на лечение на зависимите в България. Благодарим на всичките наши приятели и партньори, които са вложили своя труд и време за издаването на тази книга на българския език
АА В ОЧИТЕ НА ПСИХОЛОГА
АА като система за подкрепа
След като фундамент на Модела Минесота, който е професионална програма за терапия на зависими (главно на алкохолици), са 12-те стъпки на Анонимните алкохолици, си заслужава да ги разгледаме. Да видим промяната, която настъпва в алкохолика по време на участието в сбирки на АА, смисъла на самите стъпки и на сътрудничеството с настойник, наричан от членовете на АА „спонсор”.
Аз, като клиничен психолог с куп полски и чуждестранни удостоверения за завършени курсове и практики в областта на терапията на зависими и техните семейства, се интересувам от феномена АА поради професионални, интелектуални и лични причини. Признавам си, не съм срещала често други толкова удивителни явления, свързани с умението да се спряваш с проблема – както при болни така и при здрави хора.
Интересувам се от психологичната същност на промяната в алкохолика, който започва да се изменя от зависим и затова пиещ човек в непиещ поради факта, че е зависим. Във връзка с разликите в подходите на професионалистите, от които едни признават АА, а други не, в съзнанието ми изникват думите на една американска терапевтка. Когато я попитали дали смята за възможно ефикасното спиране на пиенето без програмата на АА, тя отговорила: „Да, може да се трезвее и без АА. Само че много по-самотно и с по-голям риск от рецидив на болестта”.
Веднъж един изтъкнат духовник и теолог помолил непиещ от дълго време член на АА да му обясни смисъла на програмата на Анонимните алкохолици. Онзи му прочел на глас Стъпките и Традициите, а след това му разяснил какво означават те за него и как му помагат в дългогодишната трезвеност. Духовникът го изслушал и казал: „Та вие не казвате нищо по-различно от това, което ние казваме в църквата”. „Така е – отговорил алкохоликът – само че нашата програма действа, защото е съставена по такъв начин, че болните хора да могат да я използват”.
Трябва да се съгласим с това. Много от посетителите на църквите злоупотребяват с алкохол, а в АА престават да го правят. Анонимните алкохолици придават голямо значение на своята литература. В продължение почти на 70 години са възникнали много стойностни, общо взето кратки и написани по разбираем начин текстове. В тях се говори учудващо малко за самия алкохолизъм. Само толкова, че е хронична болест и че не е симптом на някакво друго разстройство; че тази болест унищожава психическото и физическото здраве, спира духовното развитие и смущава семейния живот.
АА има много повече какво да каже за алкохолика като човек, отколкото за болестта като такава. В книгите на АА могат да се намерят по-скоро описания на специфичните черти на алкохолиците, особените черти на личността, които са характерни за тази болест. Най-много обаче се говори за това, как да живеем с такава хронична болест. Там ще намерим съвети, насоки и предложения за честите опасности, с които могат да се срещнат зависимите хора в ситуации на стрес, фрустрация и емоционално вълнение.
Книгите на АА съдържат прости препоръки от рода: „Ходи на сбирки, работи върху себе си заедно със своя спонсор, възползвай се от помощта на общността при решаването на своите проблеми, прилагай Стъпките в живота, учи се от другите на самодисциплина и добра организация на времето”. И разбира се: „Не посягай към първата чашка”, защото – както е казал някой – „една е прекалено малко за алкохолика, а следващите се превръщат в запой”. АА учи алкохолиците на трезв живот, без да ги плаши с алкохол, а единствено като им предлага изпитани методи за решаване на проблемите. Тези методи на АА се съдържат и в т.нар. „девизи”, напр. „Живей и остави другите да живеят”, „Първо най-важното”, „Дай време на времето”, „Недей да пиеш само днес”, „Прости и се довери на Господ”.
Всичко това, взето заедно, действа. И статистически погледнато и „на око” – тези, които са се присъединили към АА, действително не пият. На сбирките се срещат и хора с истински разстройства, с огромни проблеми, необразовани, много от тях с болен черен дроб, прекарали инфаркти, пристъпи на епилепсия или делириум. Изумително е как тези напълно „побъркани” хора умеят все пак да си помагат в здравеенето. Самият факт, че някой помага на другите, прави и самия него по-силен. Хората разказват изсторията на Бил У., считана за действителна случка. След като самият той известно време вече не пиел и повярвал в изцелителната сила на разговорите с друг алкохолик, започнал да води вкъщи случайни пияници. Разказвал им за себе си с надеждата, че ще последват неговия пример и ще спрат да пият. Веднъж трябвало да остави няколко такива „пансионери” с жена си, тъй като заминал в командировка. Наредил й да ги храни и да се грижи за тях, докато той се върне. Когато след няколко дни се върнал, в дома му нямало нито един алкохолик. Жена му обяснила, че в момента, в който състоянието им малко се подобрило, те си тръгнали и неминуемо продължават да пият. Бил се притеснил: „Виж ти, а аз пък си мислех, че поне на един от тях ще успея да помогна да не пие”. А съпругата му отговорила: „На един помогна”.
Анализирайки програмата на АА, не може да не забележим, че нейната главна цел е действието, делата, въвеждането на конкретни промени в поведението, а не разучаването, анализирането, търсенето на причини или формулирането на теории. Програмата на АА се съсредоточава върху дейното приучаване как да не се пие и само върху това. От началото най-важната цел на участието в АА е била и остава само една: въздържане от пиене. Никой не трябва да се рови в миналото, да анализира своята личност, нито да я диагностицира или класифицира според някакви каталози. АА анулира въпроса Защо?Отхвърля разсъжденията върху това защо някой е станал зависим, защо е започнал да пие, защо е пил повече от другите, защо не е могъл да спре и така нататък. В началото новакът в АА може изобщо нищо да не разбира, да няма никакви знания; достатъчно е да идва на сбирки, да помоли някого да му стане спонсор, да се старае да подражава на другите трезвеещи хора и да взима думата на сбирки всеки път, когато се появи някакъв проблем, застрашаващ трезвеността му. В този смисъл програмата на АА е примитивна, защото не съдържа елементи, изискващи знания, образование или голяма интелигентност. Напротив, всички тези донякъде положителни черти могат да пречат на новака в следването на примера, който му дават напредналите в трезвеенето участници в общността.
Идентифициране
Най-важният процес в началото на пътя към трезвеност е възможността за придобиването на нови искани умения при отъждествяването с другите здравеещи алкохолици. За човек с разколебано чувство за собствената стойност, с тежки загуби и щети, предизвикани от пиенето, възможността да принадлежи към една група, която го приема, както и идентифицирането с другите е ефикасен начин за намаляване на срама, вината, чувството за нищожност и изолираност. В АА хората прощават на себе си някогашни вини благодарение на това, че останалите участници нямат претенции към тях за нищо. Всеки доста бързо се убеждава, че всички са еднакви или много си приличат и че и другите са вършели, ако не по-лоши, то поне подобни неща. Чрез участието в общността на АА човек се освобождава от чувството за вина и срам по-добре и по-бързо, отколкото би могъл да го стори с помощта на индивидуална терапия. Свалянето от себе си на бремето на срама и вината улеснява изключително много по-нататъшното трезвеене.